Dziennik Pana Jacka - Perła Bałtyku 2015

Drukuj
Łazy – XI Festiwal Perła Bałtyku – runda 9

Arcymistrz Jacek Tomczak zwycięzcą Festiwalu Szachowego w Łazach

Do historii przeszedł już XI Międzynarodowy Festiwal Perła Bałtyku. W Grupie Głównej, zgodnie z przewidywaniami, najlepszym okazał się arcymistrz Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) – 8 punktów – który w ostatniej zremisował z arcymistrzem Vadimem Shishkinem (Ukraina). Nie wykorzystał szansy dogonienia Tomczaka wicelider arcymistrz Mikhail Mozharov (Rosja), który również „tylko” zremisował z Bartoszem Nowickim (Polonia Warszawa). Ostatecznie Mozharov zajął drugie miejsce uzyskując 7,5 punktu. Kolejne miejsca wywalczyli: trzecie arcymistrz Kirill Stupak (Białoruś) – 6,5 punktu, czwarte – arcymistrz Shishkin, piąte – mistrz międzynarodowy Titas Stremavicius (Litwa), szóste Damian Lewtak (LKSz GCKiP Czarna), siódme – Nowicki, ósme – mistrz międzynarodowy Daniel Frączek (Miedź Legnica), dziewiąte – Anna Kubicka (Carbo Gliwice) – wszyscy po 6 punktów. Pierwszą dziesiątkę zamknął Piotr Mulet (SSz Gminy Pawłowice) – 5,5 punktu.
Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem województwa został Kacper Karwowski (Solny Grzybowo), który zgromadził 4,5 punktu i zajął ostatecznie dwudzieste czwarte miejsce. Karwowski otrzymał nagrodę w wysokości 500 zł. Trzydziesty był Maciej Kowalski (Solny Grzybowo), trzydziesty pierwszy Wojciech Januszkiewicz, trzydziesty trzeci – Mirosław Mielczarski (obaj Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin) – wszyscy po 4 punkty, trzydziesta dziewiąta – Julia Antolak – 3,5 punktu, czterdziesty czwarty Maciej Wącior (oboje Solny Grzybowo), czterdziesty siódmy – Waldemar Przerwa (Taktyk Szczecinek) – po 2,5 punktu. Zwłaszcza dla młodych zawodników udział w tak silnym turnieju był twardą szkołą i powinien zaprocentować już w najbliższych startach, w tym Drużynowych Mistrzostwach Polski.
Ostatnia runda niewiele wniosła do układu końcowego w Grupie B. Zwyciężył, „kontrolując” sytuację w czołówce junior Borys Lebiedowicz (Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin) – 7,5 punktu. Na drugim miejscu sklasyfikowano Jana Milanowskiego (SSz Gminy Pawłowice), a na trzecim Kosmę Pacan-Mileja (Polonia Warszawa) – po 7 punktów. To duży sukces młodego koszalińskiego zawodnika, tym bardziej, iż miał on dopiero dwudziesty czwarty numer startowy.
Także w Grupie C w czołówce odnotowano tylko niewielkie przetasowania. Zwyciężył junior Damian Dąbrowski (Pod Wieżą Szczecin), który lepszą punktacją pomocniczą wyprzedził Wacława Jasinowicza (Polonia Warszawa) – obaj po 7,5 punktu. Punkt straty miał zdobywca trzeciego miejsca Marcin Kaczmarczyk (Legionowo).
Samodzielnym zwycięzcą w Grupie D (dzieci do 10 lat) został Bartosz Fiszer (SP 321 Warszawa-Bemowo) – 8 punktów. Na miejsce drugie awansował Filip Nowak (Polonia Wrocław) – 7,5 punktu. Na trzecim ukończył zawody Radosław Ptak (Polonia Warszawa) – 7 punktów. Również 7 punktów, ale gorszą punktację pomocniczą miał sklasyfikowany na czwartym miejscu najlepszy zawodnik województwa Tomasz Foryś (OPP Neptun Kołobrzeg).
Najstarszym uczestnikiem Festiwalu był Michał Ostrowski (KKSz Kraków), który liczy sobie już 88 lat. Najmłodszym uczestnikiem Festiwalu był pięcioletni Wojciech Słoniewski (KU AZS UW w Warszawie).
Festiwal był udaną imprezą, najmocniejszą i najliczniej rozgrywaną w tym okresie w kraju. Na zakończeniu uczestnicy obiecywali wrócić do Łaz w przyszłym roku.

Łazy – XI Festiwal Perła Bałtyku – runda 8

Do zakończenia Międzynarodowego Festiwalu Perła Bałtyku pozostała już tylko jedna runda. W Grupie Głównej, zgodnie z przewidywaniami, cała czołówka zgodnie wygrała swoje partie i w układzie tabeli praktycznie nic się nie zmieniło. Samodzielnym liderem pozostał arcymistrz Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) – 7,5 punktu – który pokonał Marka Chomczyka (Polonia Warszawa). Wicelider arcymistrz Mikhail Mozharov (Rosja) zwyciężył Michała Rudolfa (ZMCh POLSKA YMCA Warszawa) i nadal traci pół punktu do Tomczaka. Na trzecim miejscu jest arcymistrz Kirill Stupak (Białoruś) – 6 punktów, a miejsca czwarte-szóstego dzielą arcymistrz Vadim Shishkin (Ukraina), mistrz międzynarodowy Titas Stremavicius (Litwa) i Bartosz Nowicki (Polonia Warszawa) – 5,5 punktu. W ostatniej rundzie trudniejsze zadanie czeka Tomczaka, który zmierzy się z Shishkinem. Rywalem Mozharova będzie Nowicki.
Dla zawodników województwa ósma runda nie była już tak udana. Tylko dwóm zawodnikom udało się odnieść zwycięstwa: Kacper Karwowski (Solny Grzybowo) pokonał Aleksandra Kraińskiego (Rotmistrz Grudziądz), a Maciej Kowalski (Solny Grzybowo) był lepszy od Mariusza Mazalona (Chemik Bydgoszcz). W rywalizacji o miano najlepszego z województwa i nagrodę 500 zł prowadzi Karwowski – 4,5 punktu i wyprzedza Kowalskiego – 4 punkty. Praktycznie pośród tej dwójki powinien zostać wyłoniony najlepszy zawodnik województwa.

Również w Grupie B nie zanotowano zmian w czołówce. Jednakże tutaj, w odróżnieniu od Grupy A, cała czołówka zremisowała swoje partie. Nadal więc na czele Borys Lebiedowicz (Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin) – 7 punktów. Na drugim miejscu jest Jan Milanowski (SSz Gminy Pawłowice) – 6,5 punktu, a na trzecim Kosma Pacan-Milej (Polonia Warszawa) – 6 punktów.

Także w Grupie C czołówka dużo remisowała. I w tej grupie niewielkie zmiany w klasyfikacji. Liderem pozostał Damian Dąbrowski (Pod Wieżą Szczecin) – 7 punktów. O pół punktu wyprzedza on Marcina Kaczmarczyka (Legionowo) i Wacława Jasinowicza (Polonia Warszawa).

Jedynie w Grupie D (dzieci do 10 lat) walka przebiega bezkompromisowo i nikt nie kalkuluje. Po porażce z Radosławem Ptakiem (Polonia Warszawa) z grupy liderów odpadł Tomasz Foryś (OPP Neptun Kołobrzeg). Mając 6 punktów spadł na czwarte miejsce. Na czele dwójka zawodników: Bartosz Fiszer (SP 321 Warszawa-Bemowo) i Ptak – po 7 punktów. Trzeci jest Filip Nowak (Polonia Warszawa) – 6,5 punktu.
Ostatnia runda rozegrana zostanie we wtorek od godziny 9.00. Zakończenie Festiwalu planowane jest na godzinę 15.00.

Łazy – XI Festiwal Perła Bałtyku – runda 7

Międzynarodowy Festiwal Perła Bałtyku powoli zbliża się do zakończenia. W niedzielę, przy dużym upale rozegrano już siódmą rundę. W Grupie Głównej Festiwalu samodzielnym liderem został arcymistrz Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) – 6,5 punktu – który pokonał mistrza międzynarodowego Titasa Stremaviciusa (Litwa). Jego najgroźniejszy rywal i dotychczasowy współlider arcymistrz Mikhail Mozharov (Rosja) szybko zakończył pokojowo swój pojedynek z arcymistrzem Kirillem Stupakiem (Białoruś) i traci do Tomczaka pół punktu. Już tylko tych dwóch zawodników ma szanse na końcowy sukces w Festiwalu. Czy Tomczak „zgarnie” całą pulę – wcześniej zwyciężył już w Turnieju Błyskawicznym i Turnieju Szachów Szybkich? Na dzielonym trzecim-piątego miejsca z dorobkiem 5 punktów znajdują się Stupak, Michał Rudolf (ZMCh POLSKA YMCA Warszawa) i Marek Chomczyk (Polonia Warszawa). Szósty jest arcymistrz Vadim Shishkin (Ukraina) – 4,5 punktu. W kolejnej VIII (przedostatniej) rundzie Tomczak zagra czarnymi z Chomczykiem, a Mozharov białymi z Rudolfem. Nie ma co ukrywać, iż faworytami tych pojedynków są arcymistrzowie.
Była to najlepsza z dotychczasowych runda dla zawodników województwa. Aż pięcioro odniosło zwycięstwa: Mirosław Mielczarski (Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin), Kacper Karwowski, Maciej Kowalski, Julia Antolak i Maciej Wącior (wszyscy Solny Grzybowo). Remisem zakończył swój pojedynek Waldemar Przerwa (Taktyk Szczecinek). Goryczy porażki doznał najlepszy dotychczas Wojciech Januszkiewicz (Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin). W rywalizacji o miano najlepszego z województwa prowadzą obecnie Karwowski i Mielczarski – obaj po 3,5 punktu. Różnice jednak są minimalne i w tej klasyfikacji jeszcze sporo może się zdarzyć.

W Grupie B w pojedynku na pierwszej szachownicy spotkali się liderzy Kosma Pacan-Milej (Polonia Warszawa) i Borys Lebiedowicz (Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin). Zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł Koszalinianin i to on teraz jest samodzielnym liderem mając 6,5 punktu. Na drugie miejsce awansował Jan Milanowski (SSz Gminy Pawłowice) – 6 punktów, na trzecie spadł Pacan-Milej – 5,5 punktu. W rundzie VIII kolejny ważny dla czołówki pojedynek – Lebiedowicz zagra z Milanowskim.

W najliczniejszej Grupie C tempa nie zwalnia lider Damian Dąbrowski (Pod Wieżą Szczecin), który pokonał kolejnego przeciwnika i ma już 6,5 punktu. Na samodzielne drugie miejsce wyszedł Marcin Kaczmarczyk (Legionowo) – 6 punktów, na trzecim jest Ryszard Ptak (Polonia Warszawa) – 5,5 punktu.

Jedynie w Grupie D (dzieci do 10 lat) nie ma samodzielnego lidera. Liderzy Bartosz Fiszer (SP 321 Warszawa-Bemowo) i Tomasz Foryś (OPP Neptun Kołobrzeg) zremisowali partię i zostali dogonieni przez Radosława Ptaka (Polonia Warszawa) – cała trójka ma po 6 punktów.

W niedzielę odbył się także Konkurs rozwiązywania zadań szachowych (solving). Jest to trudna dziedzina szachów, ale trzeba dodać, iż od kilku lat, to właśnie Polacy są w niej mistrzami świata. Konkurs miał na celu popularyzację tej dyscypliny oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do rozwiązywania zadań. Problemy na konkurs wybrał mistrz międzynarodowy w solvingu Piotr Górski z Warszawy. Rywalizowano w dwóch grupach. W grupie Open najlepszy okazał się Kacper Kwaśniak (Pod Wieżą Szczecin) – 17 punktów, wyprzedzając Grażynę Turzyńską (Ósemka Chojnice) – 12 punktów i Damiana Dąbrowskiego (Pod Wieżą Szczecin) – 11 punktów. W Grupie dzieci (do 11 lat) zwyciężyła Jagoda Bieńko (Hetman-Politechnika Koszalińska

Łazy – dzień przerwy w Festiwalu

Sobota, 4 lipca, była dniem przerwy w zmaganiach w Festiwalu. Nie znaczy to jednak, iż nic w Łazach szachowego się nie działo. O godzinie 11.00 rozegrano symultany szachowe. Najmocniejszą obsadę miał seans gry jednoczesnej z udziałem brązowego medalisty Mistrzostw Polski arcymistrza Jacka Tomczaka (Akademia Szachowa Gliwice). Grając na 20 szachownicach arcymistrz zwyciężył w 15 pojedynkach, a w pięciu odnotowano remis. Pokojowo zakończyli partie: Jan Wojdak, Bogusz Jednoralski, Wojciech Popadowski, Sebastian Hasiński i Jan Gregorz. Mniej powodów do satysfakcji przeciwnikom dali pozostali symultaniści. Arcymistrz Vadim Shishkin (Ukraina) zremisował trzy partie m. in. z Jackiem Wiśniewskim – była to najdłuższa partia symultan – (zwyciężając w 19 pojedynkach), mistrz międzynarodowy Marcel Kanarek (Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin) pokonał wszystkich 19 przeciwników. Również najmłodszy mistrz Polski do lat 10 Gracjan Grzesik (Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin) – jego przeciwnikami były dzieci do 10 lat – zwyciężył we wszystkich 11 pojedynkach.

Po południu od godziny 15.30 rozegrano ogólnodostępny Turniej Szachów Szybkich. W imprezie wzięło udział 95 zawodników z Polski, Białorusi, Rosji i Ukrainy. Po rozegraniu 9 rund zwyciężył „rzutem na taśmę” arcymistrz Jacek Tomczak – 7,5 punktu. Tylko lepszą dodatkową punktacją wyprzedził arcymistrza Kirilla Stupaka (Białoruś) oraz mistrza międzynarodowego Daniela Frączka (Miedź Legnica). Kolejne miejsca zajęli arcymistrzowie Mikhail Mozharov (Rosja) (7 punktów) i Vadim Shishkin (Ukraina) oraz Damian Śliwicki (UKS OPP Toruń) – po 6,5 punktu. Najlepszą zawodniczką była Roksana Jacek (Gryf Szczecin) – 6 punktów. Podobnie jak Turniej Błyskawiczny również ten Turniej był bardzo mocno obsadzony, a rywalizacja bardzo zacięta.
W niedzielę o godzinie 12.15 odbędzie się konkurs w rozwiązywaniu zadań szachowych, a o godzinie 15.00 kolejna runda Festiwalu.

Łazy – XI Festiwal Perła Bałtyku – runda 6

W Grupie Głównej Festiwalu w rundzie szóstej prowadzący duet zgodnie z oczekiwaniami pokonał niżej notowanych rywali i umocnił się na prowadzeniu –  Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) zwyciężył Piotra Śnihura (Smecz Konin), a Mikhail Mozharov (Rosja) był lepszy od Patryka Chylewskiego (Laura Chylice). Tym sposobem przewaga liderów wzrosła do jednego punktu – obaj zgromadzili po 5,5 punktu. Na dzielonym trzecim-piątym miejscu są arcymistrz Kirill Stupak (Białoruś), Michał Rudolf (ZMCh POLSKA YMCA Warszawa) i mistrz międzynarodowy Titas Stremavicius (Litwa) – po 4,5 punktu. Niespodzianką szóstej rundy była porażka arcymistrza Vadima Shishkina (Ukraina) z Rudolfem. Shishkin z 3,5 punktami zajmuje dopiero jedenaste miejsce. W kolejnej VII rundzie prowadzący duet zagra z bardziej wymagającymi rywalami: Tomczak ze Stremaviciusem, a Mozharov ze Stupakiem.

Z zawodników województwa wygrali Wojciech Januszkiewicz z Alicją Śliwicką (UKS OPP Toruń) oraz Mirosław Mielczarski (obaj Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin)  z Joanną Kaczmarską (Polonia Warszawa). Remisami zakończyli swoje pojedynki Maciej Wącior z Julią Antolak oraz Maciej Kowalski (wszyscy Solny Grzybowo) z Antonim Szustakowskim (Hetman Puszcza Mariańska). Januszkiewicz jest obecnie najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem województwa – uzyskał 3 punkty.

W Grupie B pierwsze pół punktu stracił lider Kosma Pacan-Milej (Polonia Warszawa). W rundzie szóstej zremisował z Janem Milanowskim (SSz Gminy Pawłowice). Potknięcie rywala wykorzystał Borys Lebiedowicz (Hetman-Politechnika Koszalińska) zwyciężając Annę Karykowską (Miedź Legnica), który zrównał się punktami z dotychczasowym liderem – obaj mają po 5,5 punktu. Trzeci jest Milanowski – 5 punktów.

W najliczniejszej Grupie C na samodzielne pierwsze miejsce awansował Damian Dąbrowski (Pod Wieżą Szczecin) – 5,5 punktu. Drugie- szóstego miejsca dzielą: Alicja Woźnica, Ryszard Ptak (oboje Polonia Warszawa), Tymon Ochędzan (KTS Kalisz), Marcin Kaczmarczyk (Legionowo) i Jan Wojdak (Raszyn Poznań) – wszyscy zgromadzili po 5 punktów.

Nadal zacięta rywalizacja jest w Grupie D (dzieci do 10 lat). Remisy są tutaj rzadkością. Z czwórki liderów została tylko dwójka: Bartosz Fiszer (SP 321 Warszawa-Bemowo) i Tomasz Foryś (OPP Neptun Kołobrzeg) – po 5,5 punktu. Trzecie-czwarte miejsce dzielą Radosław Ptak i Grzegorz Iwaszkiewicz (obaj Polonia Warszawa) – po 5 punktów.

Przed szachistami dzień przerwy w rozgrywkach. Następna – siódma runda – rozegrana zostanie w niedzielę.

W piątek wieczorem o godzinie 21.30 rozegrano ogólnodostępny Nocny Turniej Błyskawiczny. W imprezie wzięło udział 106 zawodników z Polski, Białorusi, Rosji i Ukrainy. Po rozegraniu 11 rund (już po północy) zwyciężył arcymistrz Jacek Tomczak – 9,5 punktu. Kolejne miejsca zajęli również arcymistrzowie: Mikhail Mozharov (Rosja) i Kirill Stupak (Białoruś) – obaj po 9 punktów. Czwarte-piątego miejsca obsadzili mistrzowie międzynarodowi Daniel Frączek (Miedź Legnica) i Jan Adamski (Polonia Warszawa) – po 8 punktów. Najlepszą zawodniczką była arcymistrzyni Klaudia Kulon (MKS przy MDK Trzcianka), która uzyskała 7,5 punktu i zajęła siódmą lokatę. Turniej był bardzo mocno obsadzony, a w czołowej dziesiątce znaleźli się tylko zawodnicy z tytułami międzynarodowymi.

W sobotę o godzinie 11.00 rozegrane zostaną symultany szachowe, a o godzinie 15.30 Otwarty Turniej w szachach szybkich. Ponadto uczestnicy Festiwalu, wykorzystując piękną pogodę, skorzystają z uroków odpoczynku nad morzem.

Łazy – XI Festiwal Perła Bałtyku – runda 5

Zawody minęły półmetek. W Grupie Głównej Festiwalu w rundzie piątej czołówka podjęła walkę. W najciekawszej partii Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) pokonał Kirilla Stupaka (Białoruś). Na drugiej szachownicy Mikhail Mozharov (Rosja) szybko zwyciężył Damiana Lewtaka (LKSz GCKiP Czarna). Tomczak i Mozharov  objęli prowadzenie w Festiwalu – obaj zgromadzili po 4,5 punktu. Na samodzielne trzecie miejsce – z 4 punktami – awansował siedemnastoletni Piotr Śnihur (Smecz Konin), który odniósł już trzecie zwycięstwo z rzędu pokonując Aleksandra Kraińskiego (Rotmistrz Grudziądz). Śnihur nie zaznał też jeszcze goryczy porażki. W grupie zawodników mających po 3,5 punktu i dzielących czwarte-dziesiątego miejsca są m. in. arcymistrzowie Vadim Shishkin (Ukraina) i Stupak oraz mistrz międzynarodowy Titas Stremavicius (Litwa). W kolejnej VI rundzie prowadzący duet zagra z mniej doświadczonymi rywalami: Tomczak ze Śnihurem, a Mozharov z Patrykiem Chylewskim (Laura Chylice).
Nie była to udana runda dla zawodników z województwa. Tylko Kacper Karwowski (Solny Grzybowo) zdołał osiągnąć remis z Mateuszem Egginkiem (Łady Raszyn). Pozostali zgodnie musieli uznać wyższość swoich rywali. Karwowski jest najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem województwa – uzyskał 2,5 punktu.

W Grupie B nie zwalnia tempa lider Kosma Pacan-Milej (Polonia Warszawa), w rundzie piątej pokonał kolejnego rywala Szymona Wiśniewskiego (MDK nr 1 Hetman Bydgoszcz) i jest jedynym zawodnikiem Festiwalu posiadającym komplet zwycięstw. Wyprzedza on o pół punktu Jana Milanowskiego (SSz Gminy Pawłowice) oraz Borysa Lebiedowicza (Hetman-Politechnika Koszalińska).

W najliczniejszej Grupie C liderzy Ryszard Ptak i Wacław Jasinowicz (obaj Polonia Warszawa) zakończyli swoją partię pokojowo i zostali doścignięci przez trójkę zawodników. Obecnie na czele są: Damian Dąbrowski (Pod Wieżą Szczecin), Ptak, Jasinowicz, Marcin Kaczmarczyk (Legionowo) i Tymon Ochędzan (KTS Kalisz) – wszyscy zgromadzili po 4,5 punktu.

Zacięta rywalizacja jest również w Grupie D (dzieci do 10 lat). W rundzie piątej odnotowano tylko trzy remisy, w tym w partii pomiędzy liderami Piotrem Sternikiem (Polonia Warszawa) i Bartoszem Fiszerem (SP 321 Warszawa-Bemowo). Także oni zostali doścignięci przez dwójkę zawodników i grupa prowadząca liczy czterech zawodników: Fiszer, Sternik, Filip Nowak (Polonia Wrocław) i Tomasz Foryś (OPP Neptun Kołobrzeg) – wszyscy mają po 4,5 punktu.
W piątek wieczorem o godzinie 21.30 rozpocznie się ogólnodostępny Turniej Błyskawiczny. Wcześniej odbędzie się grill integracyjny. W sobotę o godzinie 11.00 rozegrane zostaną cztery symultany szachowe, a o godzinie 15.30 rozpocznie się Turniej szachów szybkich. Sobota jest też dniem przerwy w rozgrywkach Festiwalowych.

Łazy – XI Festiwal Perła Bałtyku – runda 4

W rundzie czwartej doszło do długo wyczekiwanych pojedynków pomiędzy arcymistrzami. Jednakże obie partie: Mikhail Mozharov (Rosja) – Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) oraz Vadim Shishkin (Ukraina) – Kirill Stupak (Białoruś) zawiodły licznie zgromadzonych kibiców. Skończyły się pokojowo bardzo szybko, po wykonaniu niespełna dziesięciu posunięć. Żaden z arcymistrzów nie chciał zaryzykować i spróbować grać o zwycięstwo. Tym sposobem w Grupie A nie ma już zawodników z kompletem punktów. Prowadzi nadal trójka arcymistrzów – Tomczak, Mozharov, Stupak – oraz mistrz Damian Lewtak (LKSz GCKiP Czarna), który pokonał kolegę klubowego Mirosława Lewickiego i zrównał się punktami z arcymistrzami.

Z siedmiu zawodników województwa aż trzech odniosło zwycięstwa: Wojciech Januszkiewicz (Hetman-Politechnika Koszalińska) pokonał Macieja Wąciora (Solny Grzybowo), Julia Antolak (Solny Grzybowo) zwyciężyła Andrzeja Szewczaka (Wrzos Międzyborów) oraz Waldemar Przerwa (Taktyk Szczecinek), który okazał się lepszy od Przemysława Laszczaka (MTSz Mińsk Mazowiecki). Swoją partię zremisował Kacper Karwowski (Solny Grzybowo) z Marcinem Pilzakiem (Wieniawa Leszno). Najwyżej sklasyfikowanymi są Januszkiewicz i Karwowski – obaj uzyskali po 2 punkty. Zawodnicy z województwa walczą o nagrodę 500 zł.
W piątej rundzie Tomczak spotka się z Stupakiem, a Lewtak z Mozharovem.

W Grupie B samodzielnym liderem z kompletem zwycięstw został Kosma Pacan-Milej (Polonia Warszawa). Wyprzedza on o pół punktu czwórkę zawodników: Rafała Buraczewskiego (Javena Hańcza Suwałki), Szymona Wiśniewskiego (MDK nr 1 Hetman Bydgoszcz), Jana Milanowskiego (SSz Gminy Pawłowice) oraz Borysa Lebiedowicza (Hetman-Politechnika Koszalińska).

W najliczniejszej Grupie C grupa liderów zmniejszyła się do dwóch. Aktualnie prowadzą z kompletem zwycięstw Ryszard Ptak i Wacław Jasinowicz (obaj Polonia Warszawa). W grupie zawodników dzielących trzecią lokatę są m. in. Damian Dąbrowski (Pod Wieżą Szczecin) i Ryszard Sowiński (Koszalin).

Również w Grupie D (rywalizują dzieci do 10 lat) na czele znajduje się dwóch zawodników z kompletem punktów: Piotr Sternik (Polonia Warszawa) i Bartosz Fiszer (SP 321 Warszawa-Bemowo). Pół punktu straty do liderów ma Tomasz Foryś (OPP Neptun Kołobrzeg).
Wyjaśniła się też kwestia, kto zagra w symultanach w sobotę o godzinie 11.00. Obok Jacka Tomczaka, Vadima Shishkina i Marcela Kanarka wystąpi mistrz Polski do 10 lat Gracjan Grzesik (Hetman-Politechnika Koszalińska). Do udziału z tym ostatnim zapraszamy zwłaszcza najmłodsze dzieci.

Łazy – XI Festiwal Perła Bałtyku – runda 3

Jedna trzecia Festiwalu już za nami. Powoli zaczynają się kształtować czołówki we wszystkich Grupach. W Grupie A na czele z kompletem punktów znajduje się trójka arcymistrzów – Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice), Mikhail Mozharov (Rosja) i Kirill Stupak (Białoruś). Jedynym arcymistrzem, który stracił dziś połówkę jest Vadim Shishkin (Ukraina) – remis z Damianem Lewtakiem (LKSz GCKiP Czarna). Obaj ci zawodnicy oraz Aleksander Kraiński (Rotmistrz Grudziądz) i Mirosław Lewicki (LKSz GCKiP Czarna) ustępują liderom o pół punktu. Z siedmiu zawodników województwa nikomu dziś nie udało się zwyciężyć. Za to aż pięciu zakończyło swoją partię remisem: Mirosław Mielczarski (Hetman-Politechnika Koszalińska), Maciej Kowalski, Kacper Karwowski i Maciej Wącior (wszyscy Solny Grzybowo) oraz Waldemar Przerwa (Taktyk Szczecinek). Najwyżej sklasyfikowanymi są Kowalski, Karwowski i Mielczarski – wszyscy zgromadzili po 1,5 punktu.

W czwartej rundzie dojdzie wreszcie do pojedynków pomiędzy arcymistrzami. Mozharov zmierzy się z Tomczakiem, a Shishkin z Stupakiem. Czy w tych pojedynkach będzie walka, czy może szybkie remisy? O tym przekonamy się śledząc jutrzejsze partie.
Na czele Grupy B również znajduje się trójka zawodników z kompletem zwycięstw – Rafał Buraczewski (Javena Hańcza Suwałki), Kosma Pacan-Milej (Polonia Warszawa) i Szymon Wiśniewski (MDK nr 1 Hetman Bydgoszcz).

W najliczniejszej Grupie C prowadzi z kompletem zwycięstw siedmioro zawodników – Weronika Soćko (Polonia Warszawa, córka polskich arcymistrzów), Radosław Dytman (MDK Fabryczna Wrocław), Robert Wydornik (Łódź), Ryszard Ptak (Polonia Warszawa), Patryk Wolaniecki (Hetman-Politechnika Koszalińska), Ryszard Sowiński (Koszalin) i Wacław Jasinowicz (Polonia Warszawa).

W Grupie D (rywalizują dzieci do 10 lat) komplet punktów zgromadzili: Jakub Słoniewski (AZS UW w Warszawie), Grzegorz Iwaszkiewicz i Piotr Sternik (obaj Polonia Warszawa) oraz Bartosz Fiszer (SP 321 Warszawa-Bemowo).
Przypominamy o piątkowym turnieju błyskawicznym (początek o godzinie 21.00). Z kolei w sobotę zapraszamy na symultany szachowe (początek o 11.00) oraz turniej w szachach szybkich (początek o 15.30).


Łazy – XI Festiwal Perła Bałtyku – runda 2

Po dwóch rundach XI Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Perła Bałtyku na czele z kompletem punktów znajduje się ósemka zawodników: wszyscy arcymistrzowie – Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice), Mikhail Mozharov (Rosja), Kirill Stupak (Białoruś), Vadim Shishkin (Ukraina) oraz mistrz międzynarodowy Titas Stremavicius (Litwa), Damian Lewtak (LKSz GCKiP Czarna), Michał Rudolf (ZMCh POLSKA YMCA Warszawa) i Bartosz Nowicki (Polonia Warszawa). Z siedmiu zawodników z województwa zachodniopomorskiego zwycięstwo odniósł Maciej Kowalski (Solny Grzybowo) nad Andrzejem Szewczakiem (Wrzos Międzyborów). Miłą niespodziankę sprawił młody Wojciech Januszkiewicz (Hetman-Politechnika Koszalińska) remisując z mistrzem Polski do 18 lat Ryszardem Egginkiem (Łady Raszyn). To już drugi remis Wojtka z wyżej notowanymi rywalami. Także remisami zakończyli swoje pojedynki Kacper Karwowski (Solny Grzybowo) z Piotrem Śnihurem (Smecz Konin) oraz Julia Antolak (Solny Grzybowo) z Igorem Kowalskim (Polonia Warszawa).

W trzeciej rundzie nie dojdzie jeszcze do pojedynków pomiędzy arcymistrzami. Spotkają się bowiem Tomczak z Rudolfem, Stremavicius z Mozharovem, Stupak z Nowickim oraz Lewtak z Shishkinem.

Trzeba dodać, że dla zawodników województwa Festiwal jest twardą szkołą szachów i będzie z pewnością bardzo dobrym sprawdzianem przed rozgrywkami ligowymi.
W piątek o godzinie 21.00 rozpocznie się nocny turniej błyskawiczny, w którym z utytułowanymi zawodnikami turnieju głównego może się zmierzyć każdy.

Łazy – XI Festiwal Perła Bałtyku – runda 1

Kolejny XI Międzynarodowy Festiwal Szachowy Perła Bałtyku rozpoczęty. W niedzielę 28 czerwca punktualnie o godzinie 9.30 rozpoczęła się I runda. Rozgrywki toczą się w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Bryza” w Łazach. W Festiwalu, w czterech grupach uczestniczy 309 zawodników reprezentujących Polskę, Białoruś, Czechy, Litwę, Rosję i Ukrainę. W najmocniejszej grupie gra 48 zawodników, w tym czterech z najwyższym tytułem arcymistrza szachowego – Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice, nr 1 – brązowy medalista mistrzostw Polski), Mikhail Mozharov (Rosja, nr 2), Kirill Stupak (Białoruś, nr 3 – trzeci zawodnik mistrzostw Białorusi) i Vadim Shishkin (Ukraina, nr 4). Obok arcymistrzów uczestniczy jeszcze dwóch mistrzów międzynarodowych oraz pięcioro mistrzów FIDE. Rywalizuje z nimi wielu medalistów mistrzostw Polski w różnych grupach wiekowych, w tym aktualni mistrzowie Polski: Bartosz Fiszer (Warszawa) – do 8 lat, Gracjan Grzesik (Koszalin) – do 10 lat, Alicja Śliwicka (Toruń) – do 14 lat, Anna Kubicka (Gliwice) – do 16 lat oraz Ryszard Eggink – do 18 lat.

Już w I rundzie doczekaliśmy się niespodzianek. Co prawda wszyscy arcymistrzowie wygrali, ale porażkę poniósł mistrz międzynarodowy Daniel Frączek (Miedź Legnica) z Markiem Chomczykiem (Polonia Warszawa).
Województwo zachodniopomorskie reprezentuje w tej grupie siedmioro zawodników (w większości juniorów). Zwycięstwo odniósł najbardziej doświadczony Mirosław Mielczarski (Hetman-Politechnika Koszalińska), który pokonał Alicję Śliwicką (UKS OPP Toruń). Remisami zakończyli swoje pojedynki Wojciech Januszkiewicz (Hetman-Politechnika Koszalińska) z Mirosławem Lewickim (LKSz GCKiP Czarna), Kacper Karwowski (Solny Grzybowo) z Dominikiem Lewtakiem (LKSz GCKiP Czarna) i Maciej Wącior (Solny Grzybowo) z Piotrem Śnihurem (UKS SMECZ Konin).

Frekwencja w tym roku dopisała. W pozostałych grupach Festiwalu uczestniczy: w Grupie B – 78 zawodników, w Grupie C – 115, a w Grupie D (dzieci do 10 lat) – 68 zawodników. Najstarszym zawodnikiem jest Michał Ostrowski (Łańcut), który liczy sobie 88 lat, a najmłodszym – pięcioletni Wojciech Słoniewski (Warszawa).

Zmagania można codziennie do 7 lipca, obserwować w Ośrodku „Bryza” w Łazach od godziny 15.00 (sobota jest dniem wolnym – z dodatkowymi atrakcjami) oraz w internecie. Obok rywalizacji o główną nagrodę wynoszącą 3.000 zł zawodnicy będą wypoczywać nad morzem, korzystać z kąpieli słonecznych, spacerów oraz bazy sportowej Ośrodka.

Rzecznik prasowy Jacek Matlak