05.07.2016 – runda 9
    Arcymistrz Kirill Stupak z Białorusi zdobywcą Perły Bałtyku

    Ostatnia runda zadecydowała o kolejności miejsc w Festiwalu. W Grupie A tylko jeden z liderów wytrzymał napięcie i wygrał swój pojedynek. To arcymistrz Kirill Stupak (Białoruś). Drugi kandydat do zwycięstwa Vadim Shishkin (Ukraina) nieoczekiwanie poniósł porażkę i w końcowej klasyfikacji spadł na III miejsce. Na miejsce II wskoczył mistrz międzynarodowy Łukasz Jarmuła (Hetman Katowice). Ostateczna kolejność: Stupak – 7,5 punktu, Jarmuła – 7 punktów, Shishkin – 6,5 punktu.
    Zawodnicy województwa zajęli następujące miejsca: dziesiąte – Mirosław Mielczarski (Hetman-Politechnika Koszalińska) 5,5 punktu, trzydzieste drugie – Maciej Wącior, trzydzieste czwarte – Julia Antolak (oboje Solny Grzybowo), trzydzieste piąte Janusz Franckowski (Hetman-Politechnika Koszalińska) – po 4 punkty, czterdzieste szóste – Borys Lebiedowicz (Hetman-Politechnika Koszalińska) – 3 punkty.
    Prowadząca w Grupie B Klara Czaplewska (Hetman-Politechnika Koszalińska) przegrała z klubowym kolegą Wojciechem Januszkiewiczem. Tym sposobem zwycięzcą został Marcin Bartoszewicz (Augustów), który lepszą punktacją pomocniczą wyprzedził Januszkiewicza – obaj po 7,5 punktów. Na trzecie miejsce spadła Czaplewska. Czaplewska wypełniła normę na tytuł mistrzyni krajowej.
    W Grupie C pewnie triumfował Andrzej Kozłowski (Białystok) 8 punktów. Pół punktu mniej zgromadził Krzysztof Tylenda (Javena Hańcza Suwałki), a tzrecie miejsce wywalczyła Aleksandra Trembowiecka-Wysota (Hetman-Politechnika Koszalińska) – 7 punktów. Piąty w tej grupie był Jan Ciesielski (OPP Kołobrzeg), ósmy Leon Bręgoszewski (Kołobrzeg) – po 6,5 punktu.
    W Grupie D (dzieci do lat 10) pewnie triumfował Grzegorz Iwaszkiewicz (Polonia Warszawa) uzyskując aż 8,5 punktu. Drugie miejsce wywalczyła Klara Szczotka (Stoczek 45 Białystok) – 7,5 punktu. Kolejne miejsca zajęli: Tymoteusz Hury, Andrzej Zeissel (obaj Gryf Szczecin) i Igor Wilk (UKS przy SP 8 Chrzanów) – wszyscy po 7 punktów. W Grupie tej prowadzono także klasyfikację do 8 lat. Wśród dziewczynek najlepsza była Klara Szczotka – 7,5 punktu, a pośród chłopców Filip Pawicki (Polonia Wrocław – 6 punktów.
    Festiwal był imprezą udaną, najmocniejszą i najliczniej rozgrywaną w tym okresie w kraju. Organizatorzy już zapraszali na kolejną edycję Festiwalu w przyszłym roku, tradycyjnie z początkiem wakacji.

    04.07.2016 – runda 8
    W przedostatniej rundzie Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Perła Bałtyku liderzy głównej Grupy A arcymistrzowie – Kirill Stupak (Białoruś) i Vadim Shishkin (Ukraina) zgodnie zremisowali swoje partie i utrzymali prowadzenie z dorobkiem 6,5 punktu. Jednak teraz lepszą punktację pomocniczą ma Shishkin. Pół punktu straty do liderów mają mistrz międzynarodowy Łukasz Jarmuła (Hetman Katowice) i Jakub Kosakowski (Stoczek 45 Białystok) – zawodnik mający dopiero 24 numer startowy. W ostatniej rundzie Kosakowski zmierzy się ze Stupakiem, a Shishkin z mistrzem FIDE Aleksandrem Kaczmarkiem (Victoria Komplexbud Kielce). Sprawa zwycięstwa w Festiwalu jest nadal otwarta i trzeba poczekać na zakończenie wszystkich partii.
    Zwycięstwo w rywalizacji zawodników województwa zapewnił już sobie Mirosław Mielczarski (Hetman-Politechnika Koszalińska), który odniósł kolejne zwycięstwo i ma już 5,5 punktu dzieląc piąte-ósme miejsce w turnieju. Zwyciężył również Janusz Franckowski (Hetman-Politechnika Koszalińska). Remisami zakończył się pojedynek Julii Antolak z Maciejem Wąciorem (oboje Solny Grzybowo). Piąty zawodnik województwa Borys Lebiedowicz (Hetman-Politechnika Koszalińska) również uzyskał remis. Wącior i Franckowski mają po 4 punkty, Antolak 3,5 punktu, a Lebiedowicz 3 punkty. Rywalem Mielczarskiego w ostatniej rundzie będzie Jarmuła.
    Prowadzenie w Grupie B utzrymała Klara Czaplewska (Hetman-Politechnika Koszalińska) – 7 punktów. Drugie-trzecie miejsce dzielą Marcin Bartoszewicz (Augustów) i Wojciech Januszkiewicz (Hetman-Politechnika Koszalińska) – po 6,5 punktów. W ostatniej rundzie liderka zmierzy się z klubowym kolegą Januszkiewiczem.
    W Grupie C zwycięsko z pojedynku liderów wyszedł Andrzej Kozłowski (Białystok) i objął samodzielne prowadzenie mając 7 punktów. Pół punktu mniej ma grupa pięcioro zawodników Aleksandra Trembowiecka-Wysota (Hetman-Politechnika Koszalińska), Krzysztof Tylenda (Javena Hańcza Suwałki), Ryszard Ćwiek (SP 321 Warszawa Bemowo), Bartosz Mazurek (Śródmieście Wrocław) i Alicja Woźnica (Polonia Warszawa). W dziewiątej rundzie zagrają Mazurek z Kozłowskim, Trembowiecka-Wysota z Ćwiekiem oraz Woźnica z Tylendą.
    W Grupie D (dzieci do lat 10) lider Grzegorz Iwaszkiewicz (Polonia Warszawa) zwiększył przewagę do jednego punktu i remis w ostatniej partii gwarantuje mu zwycięstwo w Grupie. Iwaszkiewicz ma 7,5 punktu, siostry Matylda i Klara Szczotka mają po 6,5 punktu. W grupie zawodników z 6 punktami są Tymoteusz Hury i Andrzej Zeissel (obaj Gryf Szczecin).
    We worek od godziny 9.00 rozgrywana będzie ostatnia runda, a później o godzinie 15.00 odbędzie się uroczyste zakończenie Festiwalu z wręczeniem nagród.

    03.07.2016 – runda 7
    Rozpoczęły się trzy ostatnie, finiszowe rundy Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Perła Bałtyku. Można w nich sporo zyskać i znacznie przesunąć się w klasyfikacji generalnej. Jest tylko jeden warunek – należy wygrywać.
    W Głównej Grupie A Festiwalu dobrze tą zasadę rozumieją zawodnicy z najwyższymi rankingami. Obaj arcymistrzowie – Kirill Stupak (Białoruś) i Vadim Shishkin (Ukraina) – pewnie zwyciężyli swoich rywali i wspólnie objęli prowadzenie mając po 6 punktów. Na trzecie miejsce awansował mistrz międzynarodowy Łukasz Jarmuła (Hetman Katowice) – 5,5 punktu. W przedostatniej rundzie dojdzie do ciekawych pojedynków – Jarmuła zmierzy się z Shishkinem, a mistrz FIDE Sumiya Bilguun (Mongolia) ze Stupakiem.
    W rywalizacji zawodników województwa na czele umacnia się Mirosław Mielczarski (Hetman-Politechnika Koszalińska), który jako jedyny odniósł zwycięstwo i ma już 4,5 punktu dzieląc ósme miejsce w turnieju. Remisami zakończyli pojedynki Maciej Wącior (Solny Grzybowo) i Janusz Franckowski (Hetman-Politechnika Koszalińska). Wącior zgromadził 3,5 punktu, a Julia Antolak (Solny Grzybowo) i Franckowski – po 3 punkty.
    Zawodnicy województwa lepiej radzą sobie w pozostałych grupach. W Grupie B na samodzielne prowadzenie wyszła Klara Czaplewska (Hetman-Politechnika Koszalińska), która pokonała współlidera Marcina Bartoszewicza (Augustów) i ma 6,5 punktu. Pół punktu mniej zgromadził młodziutki zawodnik z Mongolii Sumiya Chinguun. Trzecie-szóste miejsce dzielą Bartoszewicz, Maria Malicka, Igor Litner (oboje Polonia Warszawa) i Wojciech Januszkiewicz (Hetman-Politechnika Koszalińska) – wszyscy po 5,5 punktów. W kolejnej rundzie liderka zmierzy się z Litnerem.
    W Grupie C liderują Andrzej Kozłowski (Białystok) i Jan Ciesielski (OPP Kołobrzeg) – po 6 punktów. W gronie zawodników mających pół punktu straty jest Aleksandra Trembowiecka-Wysota (Hetman-Politechnika Koszalińska), która jest sklasyfikowana na piątym miejscu. W ósmej rundzie dojdzie do pojedynku liderów: Kozłowski zagra z Ciesielskim.
    W Grupie D (dzieci do lat 10) prowadzący z kompletem zwycięstw Tymoteusz Hury (Gryf Szczecin) doznał porażki i spadł na drugie miejsce – 6 punktów. Na czoło – mając pół punktu więcej – wyszedł Grzegorz Iwaszkiewicz (Polonia Warszawa). Na trzecie miejsce awansował sześcioletni Filip Pawicki (Polonia Wrocław) – również 6 punktów.

    02.07.2016 – dzień wolny
    Sobota była dniem wolnym od zmagań w turniejach. Organizatorzy zaplanowali na ten dzień wielu atrakcji.
    O godzinie 9.00 odbył się konkurs rozwiązywania zadań szachowych w dwóch grupach – dzieci do 10 lat oraz open. W Grupie open zadania były dość trudne i sprawiły wiele problemów rozwiązującym. Ostatecznie zwyciężył Borys Paliwoda uzyskując 22 punkty (na 40 możliwych), na drugim miejscu uplasowali się Jacek Kiciński i Tomasz Straszewski – po 20 punktów, a na trzecim Grażyna Turzyńska – 15 punktów. Rozwiązywało 25 zawodników. Z kolei w grupie do 10 lat zadania nie były zbyt trudne, ale szybkość niektórych uczestników spowodowała błędy w rozwiązaniach. O kolejności miejsc decydował czas zużyty na rozwiązanie. Komplet punktów – 30 – uzyskało czworo rozwiązujących: Matylda Szczotka, Igor Wilk, Magda Oborska i Gracjan Bromirski. Rozwiązywało 34 zawodników.
    O godzinie 11.00 rozegrano z udziałem 34 zespołów turniej kloca. Zwyciężył duet Gracjan Grzesik i Filip Łuczak – 8 punktów (na 9 możliwych), drugie miejsce zajęli Mateusz Paszewski i Grzegorz Nasuta, a trzecie Dominik Pędzich i Mariusz Szewczyk – po 7 punktów.
    W godzinach 15-21 rozegrano Turniej szachów szybkich z udziałem 122 zawodników. Zwyciężył arcymistrz Kirill Stupak (Białoruś) – 8,5 punktu z 9 partii. Kolejne miejsca zajęli: mistrz FIDE Sumiya Bilguun (Mongolia) – 8 punktów, mistrz międzynarodowy Łukasz Jarmuła (Hetman Katowice) – 7,5 punktu, Marek Chomczyk (Polonia Warszawa) i Damian Lewtak (LKSz GCKiP Czarna) – po 7 punktów, mistrz międzynarodowy Jan Adamski (Polonia Warszawa), arcymistrz Vadim Shishkin (Ukraina), Jerzy Kyć (Wisła Kraków) – po 6,5 punktu. Najlepszą zawodniczką była Katarzyna Dwilewicz (Polonia Wrocław) – 6 punktów.

    01.07.2016 – runda 6
    Do końca Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Perła Bałtyku pozostały już tylko trzy końcowe, najistotniejsze rundy.
    W Głównej Grupie Festiwalu liderzy arcymistrz Kirill Stupak (Białoruś) i Damian Lewtak (LKSz GCKiP Czarna), po emocjonującej partii zgodzili się na remis. Sytuację tę wykorzystał arcymistrz Vadim Shishkin (Ukraina), który pokonał zawodnika z Mongolii Sumiya Bilguuna. Tym sposobem na czele znalazła się trójka zawodników – Stupak, Shishkin i Lewtak – po 5 punktów. Pół punktu straty do liderów mają mistrz międzynarodowy Łukasz Jarmuła (Hetman Katowice) i Aleksandr Kocheev (Białoruś).
    Dla zawodników województwa była to już znacznie bardziej udana runda. Uzyskali oni 3,5 punktu z 5 partii. Zwycięstwa odnieśli Mirosław Mielczarski, Borys Lebiedowicz i Janusz Franckowski (wszyscy Hetman-Politechnika Koszalińska). Remisem zakończył swój pojedynek Maciej Wącior (Solny Grzybowo). Obecnie na czele rywalizacji o miano najlepszego z województwa Mielczarski – 3,5 punktu przed Wąciorem i Julią Antolak (Solny Grzybowo).
    W siódmej rundzie na czołowych szachownicach pojedynki Shishkina z Lewtakiem oraz Stupaka z Kocheevem.
    W Grupie B na czołu wysunęła się Klara Czaplewska (Hetman-Politechnika Koszalińska), która lepszą punktacją pomocniczą wyprzedza dotychczasowego lidera Marcina Bartoszewicza (Augustów) – oboje po 5,5 punktu. Trzecie-czwarte miejsca dzielą Ireneusz Łada (Redlice) i Sumiya Chinguun (Mongolia) – po 5 punktów. W kolejnej rundzie spotkają się Czaplewska z Bartoszewiczem, a Łada z Chinguunem.
    W Grupie C liderujący zawodnicy zremisowali partię, ale strata pół punktu nie wpłynęła na ich pozycje. Nadal na czele Andrzej Kozłowski (Białystok) i Krzysztof Tylenda (Javena Hańcza Suwałki) – po 5,5 punktu. W grupie zawodników z 5 punktami są Aleksandra Trembowiecka-Wysota (Hetman-Politechnika Koszalińska) i Jan Ciesielski (OPP Kołobrzeg).
    W Grupie D (dzieci do lat 10) nadal prowadzi z kompletem zwycięstw (jedyny taki w całym Festiwalu) Tymoteusz Hury (Gryf Szczecin). Drugą lokatę zajmuje Grzegorz Iwaszkiewicz (Polonia Warszawa). Ci zawodnicy zmierzą się w pojedynku siódmej rundy.
    Po rundzie, w godzinach 21-24, rozegrano Turniej w grze błyskawicznej z udziałem 102 zawodników. Zwyciężył mistrz FIDE Sumiya Bilguun (Mongolia) – 9,5 punktu z 11 partii. Kolejne miejsca zajęli: arcymistrz Kirill Stupak (Białoruś) – 9 punktów, Marek Chomczyk (Polonia Warszawa), Jerzy Kyć (Wisła Kraków) – po 8,5 punktu, mistrz międzynarodowy Grzegorz Nasuta (Stoczek 45 Białystok), Krzysztof Budrewicz (Hetman-Pionier Kętrzyn) i Damian Śliwicki (OPP Toruń) – po 8 punktów. Najlepszą zawodniczką była Katarzyna Dwilewicz (Polonia Wrocław) – 6,5 punktu.

    30.06.2016 – runda 5
    Międzynarodowy Festiwal Szachowy Perła Bałtyku minął półmetek.
    W Głównej Grupie Festiwalu nikt już nie ma kompletu zwycięstw. Prowadzący  arcymistrz Kirill Stupak (Białoruś) po spokojnym pojedynku zremisował z arcymistrzem Vadimem Shishkinem (Ukraina). Stupak nadal prowadzi w swojej grupie, ale został doścignięty przez Damiana Lewtaka (LKSz GCKiP Czarna), który pokonał mistrza FIDE Aleksandra Kraińskiego (Rotmistrz Grudziądz). Obaj zgromadzili po 4,5 punktu i spotkają się ze sobą w rundzie szóstej. Kolejne miejsca – trzecie-czwarte dzielą Shishkin i Sumiya Bilguun (Mongolia) – obaj po 4 punkty.
    V runda, podobnie jak poprzednia, nie była udana dla zawodników województwa. Uzyskali oni znowu tylko jeden punkt w pięciu pojedynkach. I tym razem honorowe zwycięstwo odniosła Julia Antolak (Solny Grzybowo) z Damianem Śliwickim (OPP Toruń). Dwa zwycięstwa z rzędu pozwoliły Julii przesunąć się na czoło klasyfikacji najlepszych zawodników z województwa – 3 punkty. Maciej Wącior (Solny Grzybowo) i Mirosław Mielczarski (Hetman-Politechnika Koszalińska) mając po 2,5 punktu.
    W Grupie B samodzielnym liderem z kompletem zwycięstw został Marcin Bartoszewicz (Augustów). Drugie-trzecie miejsca dzielą doświadczony Ireneusz Łada (Redlice) i Klara Czaplewska (oboje Hetman-Politechnika Koszalińska), którzy ustępują pół punktu liderowi.
    W Grupie C z kompletem zwycięstw na czele dwójka zawodników: Andrzej Kozłowski (Białystok) i Krzysztof Tylenda (Javena Hańcza Suwałki). Trzeci jest Ryszard Ćwiek (UKS SP-321 Warszawa-Bemowo) – 4,5 punktu. Czwarte miejsce zajmuje najlepsza z województwa Aleksandra Trembowiecka-Wysota (Hetman-Politechnika Koszalińska), piąty jest Jan Ciesielski (OPP Kołobrzeg) – oboje 4 punkty.
    W Grupie D (dzieci do lat 10) prowadzi z kompletem zwycięstw Tymoteusz Hury (Gryf Szczecin). Drugą-trzecią lokatę zajmują Grzegorz Iwaszkiewicz (Polonia Warszawa) i Martyna Walendykiewicz (Javena Hańcza Suwałki) – oboje po 4,5 punktu.
    30 czerwca w dzień meczu Polski z Portugalią na EURO 2016 odbył się turniej piłkarski dla uczestników Festiwalu. W zawodach wystartowało 12 drużyn, które podzielono na dwie grupy wiekowe: do lat 13 oraz od lat 14 . Drużyny rywalizowały w grupach po 3 zespoły. Rozgrywki grupowe toczyły się do południa, a półfinały i finały rozegrano wieczorem.
    W grupie młodszej po rywalizacji grupowej z pierwszych miejsc awansowały Bydgoszcz 1 i Bobraśne Kły, a z drugich miejsc Soker i Ogórki. Pierwszy półfinał wygrała Bydgoszcz 1 pokonując Sokera 1:0. W drugim półfinale Bobraśne Kły pokonały Ogórki 3:0. Zwycięskie ekipy spotkały się w finale, który był niezwykle zacięty gdyż po regulaminowym czasie gry był wynik 1:1 i dopiero seria rzutów karnych 2:1 dała zwycięstwo drużynie Bobraśne Kły.
    W grupie starszej po rywalizacji grupowej z pierwszych miejsc awansowały EMDEK oraz Spice Kickers, a z drugich miejsc Drink Team oraz Szulepa Team. Pierwszy półfinał był niezwykle zacięty, gdyż żadna z drużyn nie zdobyła gola w regulaminowych czasie gry i dopiero rzuty karne, które obfitowały w nieprawdopodobne zwroty akcji dały awans drużynie EMDEK-u wynikiem 3:2. W drugim półfinale drużyna Spice Kicker wygrała 2:1 z Szulepa Team. Finał był pod kontrolą drużyny Spice Kickers, która pokonała EMDEK 4:2.
    Po meczu wszyscy zawodnicy i kibice udali się na wspólne kibicowanie Polakom w rywalizacji z Portugalią na EURO 2016.
    Sobota jest dniem odpoczynku w rywalizacji w grupach Festiwalowych. Nie znaczy to, iż Organizatorzy nie zaplanowali na ten dzień wielu atrakcji. O godzinie 9.00 odbędzie się konkurs rozwiązywania zadań szachowych w dwóch grupach – dzieci do 10 lat oraz open. Od godziny 11.00 rozegrane zostaną zawody w klotza. Od 15.00 odbędzie się otwarty turniej w szachach szybkich.

    29.06.2016 – runda 4
    Zbliżamy się do półmetka Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Perła Bałtyku. Powoli wyłaniają się kandydaci do końcowego triumfu w swoich grupach.
    Samodzielnym liderem z kompletem zwycięstw w Głównej Grupie Festiwalu został arcymistrz Kirill Stupak (Białoruś), który pokonał mistrza międzynarodowego Łukasza Jarmułę (Hetman Katowice). W piątej rundzie lider spotka się z arcymistrzem Vadimem Shishkinem (Ukraina), który ma pół punktu mniej. Jeśli wygra zawodnik z Białorusi to z pewnością  trudno będzie mu odebrać zwycięstwo w całym Festiwalu.
    Pół punktu mniej od lidera mają jeszcze mistrz FIDE Aleksander Kraiński (Rotmistrz Grudziądz) i Damian Lewtak (LKSz GCKiP Czarna). Zawodnicy ci, zmierzą się ze sobą w piątej rundzie. IV runda nie była zbyt korzystna dla zawodników województwa. Uzyskali oni tylko jeden punkt w pięciu pojedynkach. Honorowe zwycięstwo odniosła Julia Antolak (Solny Grzybowo) z Janem Kokoszczyńskim (Laura Chylice). Najlepsi z województwa – Maciej Wącior (Solny Grzybowo) i Mirosław Mielczarski (Hetman-Politechnika Koszalińska) mając po 2,5 punktu dzielą ósme miejsce.
    W Grupie B grono liderów zmniejszyło się do trzech zawodników: Maria Malicka (Polonia Warszawa), Sumiya Chinguun (Mongolia) i Marcin Bartoszewicz (Augustów) – wszyscy po 4 punkty. Najlepszymi z województwa są Wojciech Januszkiewicz i Klara Czaplewska (oboje Hetman-Politechnika Koszalińska), którzy ustępują pół punktu liderom.
    Również trójka liderów przewodzi Grupie C z kompletem zwycięstw: Aleksandra Trembowiecka-Wysota (Hetman-Politechnika Koszalińska), Andrzej Kozłowski (Białystok) i Krzysztof Tylenda (Javena Hańcza Suwałki).
    W Grupie D (dzieci do lat 10) prowadzą Jaśmina Kanduła (Polonia Warszawa) i Tymoteusz Hury (Gryf Szczecin) – oboje po 4 punkty.
    Na czwartek rano przewidziano eliminacje Turnieju Piłkarskiego. Finały – w ten sam dzień wieczorem.
    Zapraszamy w sobotę na godzinę 9.00 na konkurs rozwiązywania zadań szachowych w dwóch grupach – dzieci do 10 lat oraz open.

    28.06.2016 – runda 3
    Za nami już trzy rundy XII Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Perła Bałtyku. Rywalizacja w grupach staje się coraz bardziej wyrównana i zacięta. Już tylko nieliczni zawodnicy posiadają komplet zwycięstw. W najmocniejszej Grupie A to dwójka zawodników: arcymistrz Kirill Stupak (Białoruś), który do tej pory dość szybko i pewnie pokonuje rywali oraz mistrz międzynarodowy Łukasz Jarmuła (Hetman Katowice). Ci zawodnicy zmierzą się w pojedynku czwartej rundy. Pierwsze pół punktu stracił arcymistrz Vadim Shischkin (Ukraina), który „tylko” zremisował z mistrzem FIDE Aleksandrem Kraińskim (Rotmistrz Grudziądz). W grupie tej bardzo dobrze radzą sobie zawodnicy z województwa: Mirosław Mielczarski (Hetman-Politechnika Koszalińska) i Maciej Wącior (Solny Grzybowo). Obaj wygrali swoje pojedynki z wyżej notowanymi rywalami i mając po 2,5 punktu dzielą trzecie miejsce.
    Swoje pierwsze zwycięstwo odniósł także Borys Lebiedowicz (Hetman-Politechnika Koszalińska) z Piotrem Konieczyńskim (Baszta Żnin). Remisem zakończył się pojedynek Janusza Franckowskiego (Hetman-Politechnika Koszalińska) z Igorem Kowalskim (Polonia Warszawa). Z zawodników województwa porażkę poniosła tylko Julia Antolak (Solny Grzybowo) ulegając Dominikowi Marczukowi (KKSz Kraków).
    W Grupie B na czele pięcioro zawodników: Marcin Bartoszewicz (Augustów), Maria Malicka, Igor Litner (oboje Polonia Warszawa), Tobiasz Smal (Szach Gryfice) i Sumiya Chinguun (Mongolia) – wszyscy po 3 punkty.
    W Grupie C (najliczniejszej, blisko 150 zawodników) komplet zwycięstw mają: Waldemar Kałużyński (Warszawa), Andrzej Dwilewicz (Polonia Wrocław), Andrzej Kozłowski (Białystok), Aleksandra Trembowiecka-Wysota (Hetman-Politechnika Koszalińska), Ryszard Duda (Korona Góra Kalwaria), Ryszard Ćwiek (SP 321 Warszawa-Bemowo), Jan Ciesielski (OPP Kołobrzeg), Krzysztof Tylenda (Javena Hańcza Suwałki) i Władysław Żelak (Polonia Warszawa).
    W Grupie D (dzieci do lat 10) prowadzą Stanisław Plust (Hetman-Politechnika Koszalińska), Matylda Szczotka (Stoczek 45 Białystok), Matylda Walendykiewicz (Javena Hańcza Suwałki), Jakub Słoniewski (Szachowy Uniwersytet Warszawa), Alicja Batiuk (UKS przy SP 8 Chrzanów), Tymoteusz Hury (Gryf Szczecin) i Jaśmina Kanduła (Polonia Warszawa).
    Najbliższe dwie rundy powinny już wyłonić samodzielnych liderów.

    27.06.2016 – runda 2
    Po dwóch rundach XII Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Perła Bałtyku na czele z kompletem punktów znajduje się ósemka zawodników: arcymistrzowie – Kirill Stupak (Białoruś) i Vadim Shishkin (Ukraina), mistrz międzynarodowy Łukasz Jarmuła (Hetman Katowice), mistrz FIDE Aleksander Kraiński (Rotmistrz Grudziądz) oraz Damian Lewtak (LKSz GCKiP Czarna), Jerzy Kyć (Wisła Kraków), Jakub Kosakowski (Stoczek 45 Białystok) i Marek Chomczyk (Polonia Warszawa). Była to bardzo udana runda dla zawodników z województwa zachodniopomorskiego. Nikt nie przegrał, a zwycięsko zakończyli swoje pojedynki Maciej Wącior (Solny Grzybowo) z Krzysztofem Budrewiczem (Hetman-Pionier Kętrzyn), Julia Antolak (Solny Grzybowo) z Maciejem Korpalskim (Śródmieście Wrocław) oraz Janusz Franckowski (Hetman-Politechnika Koszalińska) z Zofią Frej (Śródmieście Wrocław). Remisami zakończyły się partie Mirosława Mielczarskiego (Hetman-Politechnika Koszalińska) z mistrzem FIDE Sumiya Bilguun (Mongolia) i Borysa Lebiedowicza (Hetman-Politechnika Koszalińska) z Tomaszem Katafiaszem (Baszta Żnin). Mielczarski i Wącior zgromadzili po 1,5 punktu.
    W trzeciej rundzie nie dojdzie jeszcze do pojedynków pomiędzy faworytami. Spotkają się bowiem Stupak z Kyciem, Kraiński z Shishkinem, Jarmuła z Chomczykiem i Lewtak z Kosakowskim.
    W piątek o godzinie 21.00 rozpocznie się nocny turniej błyskawiczny, w którym z utytułowanymi zawodnikami turnieju głównego może się zmierzyć każdy.
    Z kolei na sobotę zaplanowano otwarty turniej w szachach szybkich – początek o godzinie 15.00.
    Najstarszy uczestnik Festiwalu Zbigniew Przybylak z Łodzi ukończył już 81 lat, najmłodszy Filip Pawicki (Polonia Wrocław) ma nieco ponad 5,5 roku.

    26 czerwca 2016
    W niedzielę 26 czerwca w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Bryza” w Łazach o godzinie 9.30 nastąpiło rozpoczęcie XII Międzynarodowego Festiwalu Szachowego – Perła Bałtyku. W Festiwalu, w czterech grupach uczestniczy 372 zawodników reprezentujących Polskę, Belgię, Białoruś, Czechy, Finlandię, Meksyk, Mongolię, Niemcy, Ukrainę i Włochy. W najmocniejszej Grupie A gra 52 zawodników, w tym dwóch z najwyższym tytułem arcymistrza szachowego – Kirill Stupak (Białoruś, nr 1) i Vadim Shishkin (Ukraina, nr 2). Obok arcymistrzów uczestniczy jeszcze dziewięcioro zawodników z tytułami międzynarodowymi. Głównymi faworytami do końcowego zwycięstwa są obaj arcymistrzowie.
    Z zawodników województwa zachodniopomorskiego, których pięcioro gra w tej grupie – w I rundzie wygrał tylko Mirosław Mielczarski (Hetman-Politechnika Koszalińska), który pokonał Andrzeja Szewczaka (Wrzos Międzyborów). Pozostali, nie byli rozstawieni i musieli zmierzyć się z trudniejszymi rywalami – szachowymi mistrzami. Najlepiej poradził sobie z tym zadaniem Maciej Wącior (Solny Grzybowo) remisując z mistrzem FIDE Aleksandrem Kaczmarkiem (Victoria Komplexbud Kielce). Pozostali niestety przegrali: Julia Antolak (Solny Grzybowo) z mistrzem międzynarodowym Łukaszem Jarmułą (Hetman Katowice), Borys Lebiedowicz (Hetman-Politechnika Koszalińska) z Maciejem Świcarzem (Polonia Wrocław), a Janusz Franckowski (Hetman-Politechnika Koszalińska) z Damianem Śliwickim (UKS OPP Toruń). Arcymistrzowie odnieśli zgodne zwycięstwa.
    Frekwencja w tym roku dopisała. W pozostałych trzech grupach Festiwalu uczestniczy: w Grupie B – 88 zawodników, w Grupie C – 147, a Grupie D (w której rywalizują dzieci do lat 10) – 85. Ilość uczestników, zwłaszcza utytułowanych w Grupie A mogła być jeszcze wyższa, ale Polski Związek Szachowy zmienił termin Ekstraligi, który pokrył się z początkiem Festiwalu. Od tego roku nowym Dyrektorem Festiwalu jest Tomasz Kamieniecki.
    Zmagania można codziennie obserwować w Ośrodku „Bryza” w Łazach od godziny 15.00 oraz w Internecie (http://www.zzszach.man.koszalin.pl/perla2016). Obok rywalizacji o główną nagrodę wynoszącą 3.000 zł zawodnicy będą wypoczywać nad morzem, korzystać z kąpieli słonecznych, spacerów oraz bazy sportowej Ośrodka.

    Rzecznik prasowy Jacek Matlak


    Jak co roku w pierwszym tygodniu wakacji szachiści spotykają się w Łazach na Międzynarodowym Festiwalu Szachowym. Tak jest i w tym roku. Do Łaz zjechało ponad 370 zawodników z 10 krajów, aby do wtorku 5 lipca rywalizować przy szachownicy oraz wypoczywać w pięknej nadmorskiej miejscowości.

    Codziennie od godziny 15:00 zapraszmy do śledzenia transmisji na żywo (kliknij tu)

    Podsumowanie każdej rundy dostępne jest w tradychyjnym Dzienniku Pana Jacka (rzecznika prasowego imprezy  Jacka Matlaka) - (kliknij tu)

    Już dziś zapraszamy na nasze sierpniowe imprezy:


    Czasopismo MAT:

    Najnowszy numer czasopisma MAT

    Login Form

    Kalendarz turniejowy

    Maj 2025
    N P W Ś C Pt S
    1 2 3
    4 5 6 7 8 9 10
    11 12 13 14 15 16 17
    18 19 20 21 22 23 24
    25 26 27 28 29 30 31
    © 2017 Zachodniopomorski Związek Szachowy - www.zzszach.man.koszalin.pl